Miroslav Zelinský

Miroslav Zelinský

(nar. 1961 v Kroměříži)
Literární historik a kritik, pedagog, překladatel.

Vystudoval český jazyk a historii na univerzitě v Brně, poté působil v brněnské pobočce Ústavu pro českou literaturu AVČR. Pracoval jako literární redaktor v televizi a rozhlase. V letech 2002–2004 byl lektorem na Univerzitě Erfurt v Německu. Od roku 2004 spolupracoval s Fakultou multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzitě v Opavě vyučuje rozhlasovou a televizní scenáristiku, rozhlasovou dramatiku a estetiku. Je členem poroty Ceny Česká kniha.

Přeložil téměř čtyři desítky knih. Ze slovenštiny do češtiny přeložil např. druhé, rozšířené, vydání Pohádek pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Dušana Taragela (Host, 2014), esejistickou novelu Pavla Vilikovského Pes na cestě, knihu povídek Café Hyena Jany Beňové (Cena Evropské unie za literaturu, 2012), již dříve přeložil např. životopisnou knihu Mariána Vargy O cestách, které nevedou do Říma (2004) nebo Knihu o hřbitově (Host, 2004), tragikomický příběh mírně retardovaného Samka Tále.

V roce 2008 vyšla publikace Texty a obrazy, v níž Miroslav Zelinský ukazuje, jak v odlišných znakových systémech, jako je výtvarné umění a dějiny národních literatur, fungují podobné způsoby technik ovlivňování příjemce. V roce 2012 vydal vysokoškolskou učebnici Teorie a praxe kulturních průmyslů.

 

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Texty a obrazy (Protimluv, 2007)

úterý 28. 4. 2015 17.00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Česi čítajte! aneb Slovenská literatura česky. Zahájení festivalu. Slovenský spisovatel Silvester Lavrík a zástupci vydavatelství Větrné mlýny Petr MinaříkPavel Řehořík vystoupí v pořadu Miroslava Zelinského. Hudební doprovod ZUŠ Zlín, Štefánikova.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program