Markéta Horáková

Markéta Horáková

(nar. 1980 v Jeseníku)
Básnířka.

Od školních let žije ve Zlíně, vystudovala knihkupectví na střední škole v Luhačovicích. V roce 1996 se stala vítězkou na soutěži určené začínajícím básníkům Literární Františkovy Lázně, kterou organizovalo pražské nakladatelství Mladá fronta. Pracovala jako novinářka, televizní i rozhlasová redaktorka, zahraniční dopisovatelka, překladatelka, lektorka. Od roku 2004 do roku 2012 pobývala v Bergamu a Miláně, kde se mj. věnovala studiu jazyků. Její tvorbu ovlivnila rovněž cesta do Indie na podzim roku 2012.

Publikovala v novinách a časopisech, např. v MF DNES, Hostu, Salonu Práva, Lidových novinách, Psím víně, Prostoru, Skupině XXVI, v evangelickém periodiku Ohlédnutí a jiných. Je zařazena do antologie české poezie dvacátého století Ryby katedrál (2001), do níž vybral Odillo Stradický básníky, kteří podle něj nejvíce ovlivnili vývoj české poezie.

Debutovala básnickou sbírkou Empyreum, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 1998. V roce 2002 vychází v nakladatelství Host sbírka Pastýři mloků. Ukázky z obou sbírek jsou zveřejněny také na literárním portálu Zlínská literární tržnice.

 

Odkaz na tvorbu autorky do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Pastýři mloků (Host, 2002)

čtvrtek 7. 5. 2015 17.00 2. podlaží budovy 15, sál B

Zlínská literární tržnice & Nadměrný náklad. Milan Libiger, Markéta Horáková, Martin Stöhr (Host Brno). Autorské čtení, a co nového ve Zlínské literární tržnici. Hudební doprovod Nadměrný náklad.

>> přejít na program