Jana Červenková

Jana Červenková

(nar. 1939 v Praze)
Spisovatelka.

Foto: Bohdan Holomíček

Po jedenáctileté střední škole vystudovala češtinu a dějepis na vysoké škole pedagogické. Poté rok učila v Plané u Mariánských Lázní a v Praze. Další léta se věnovala péči o rodinu. V době totality pracovala v různých povoláních (např. jako prodavačka, uklízečka, vrátná).

Po roce 1989 byla redaktorkou v Literárních novinách, Prostoru, Tvaru, Nových knihách, česko-slovenském časopisu Mosty aj. Je dlouhodobou členkou PEN klubu, 14 let byla členkou výboru a předsedkyní Výboru pro vězněné spisovatele. Věnuje se psaní i překladům z ruštiny. Její knihy byly přeloženy do několika jazyků. Žije v Praze, pracuje  pro Post Bellum  – Paměť národa.

Od poloviny 60. let publikovala nejdříve časopisecky, především v časopisech pro děti a mládež (mj. v Ohníčku, Sluníčku a Zlatém máji), na problematiku dospívajících dívek se zaměřila také ve svých prvních knihách, např. Čtyřlístek pro štěstí (1969), Krok přes práh (1978) ad. V roce 1981 vyšla psychologická novela Semestr života, kterou autorka napsala již v roce 1972, ale rukopis byl odmítnut, protože znásilnění mladé učitelky bylo považováno za alegorii okupace. Po revoluci vydala knihy Jak vypadá nic (1994), Pozdní láska (2004), za knihu Kurs potápění (1998) získala v roce 1999 cenu Toma Stopparda. Zatím poslední knihou je psychologický román Zavři oči, otevři pusu (2014), který na příběhu obyčejných lidí ukazuje vliv tehdejší doby a politického dění na jejich životy.

 

Odkaz na knihy autorky do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Zavři oči, otevři pusu (Doplněk, 2014)

úterý 5. 5. 2015 17.00 2. podlaží budovy 15, sál B

Láska a jiné peripetie. Autorské čtení spisovatelky a překladatelky Jany Červenkové (Zavři oči, otevři pusu) a mladé autorky Ivany Myškové (Nícení) uvádí Martin Pášma. Hudební doprovod Trio Nété.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program